Lahkuminek ja lahutus

Materjal perekonnaõpetuse tunniks


Õpitulemused


Kursuse lõpus õpilane analüüsib lahkumineku ja lahutuse põhjusi ning tagajärgi.

Sisuline sissejuhatus


Juhul, kui on loodud pere ja sündinud lapsed, siis ei tohiks lahkumineku põhjuseks olla see, et enam ei ole kirge või et kooselu on muutunud  igavaks. Et armumistunne vaibub, ongi normaalne. See ei tähenda, et sa pead otsima uue suhte, vaid pigem võiksid mõelda, kuidas olemasolevat suhet tugevdada ja kuidas selles suhtes uuesti sära silma tuua. Mõttetu on minna järgmisesse suhtesse, sest sa võtad ju enda koos oma väljakutsetega sinna kaasa ja ka uus suhe võib taas laguneda.

Õpetaja ülesanne on rõhutada, et lahutuste ennetamiseks on olemas võimalused. Kui märkad esimesi ohumärke, püüa suhet parandada.

Otsi asjatundja abi! Hambavalu korral on loomulik minna hambaarsti juurde, sest valuvaigisti neelamisega põhjus ei kao, vaid süveneb. Paarisuhte- või pereprobleemidega on samamoodi. Paarisuhte probleemidega tuleb samuti minna spetsialisti juurde. Ja pigem mõelda, kuidas lahutuseni üldse mitte jõuda.

Kui ikkagi otsustatakse lahku minna, siis tuleb meeles pidada, et lahutusega kaasneb alati leinaprotsess – ka sellel poolel, kes on soovinud sellest suhtest lahkuda. Leinatakse senist elu, senist perekonda. Mõnikord võib juhtuda, et täiskasvanutel jääb suhtetormides laps oma tunnete ja läbielamistega täiesti märkamata. Õpetaja eesmärk on siin aidata lastel aru saada sellest, mis toimub nende lahutavate/lahutanud vanematega, mis toimub nende endiga ja julgustada ka noori oma muredega pöörduma psühholoogi poole.

Võimalik õppemeetod #1


Ülesanne: Arutelu tunnis, mida laps tunneb, kui lahutavad vanemad vaidlevad. Õpilastele anda grupitööna ülesanne mõelda välja nõuandeid lahutavatele vanematele.

Võimalik õppemeetod #2


Jaga õpilased gruppidesse ja lase neil kirja panna kõige suuremad vead, mida inimesed lahku minnes teevad. Grupitööle järgneb arutelu klassis.

Võimalik õppemeetod #3


Rollimäng: Kuidas turvaliselt lahku minna? Kui on lapsed? Kui lapsi ei ole? Tutvu riikliku perelepituse teenusega

Lisamaterjal


“Laps ja lahutus”